میکرونیدلینگ  MICRO NEEDLING  : 

در عصر کنونی روش های بسیار زیاد و متنوعی برای جوان سازی پوست، برطرف کردن جای زخم، سوختگی های قدیمی و همچنین رفع ترک های پوستی وجود دارد. برخی از شناخته شده ترین انواع این روش ها، استفاده از مزوتراپی، کربوکسی تراپی، P.R.P   ولیزر است… هنوز هیچیک از این روشها به تنهایی قادر به برطرف کردن مشکلات یاد شده به اندازه ی کافی نیستند .

کلیدی ترین نکته درمورد درمان بسیاری ازمشکلات پوستی ، لزوم استفاده از چندین روش درمانی تواَم با هم میباشد. هردستگاه یا تکنیک بخشی از بار حل مشکل را به دوش میکشد.

با این حال، در خیلی از موارد با کمک چنین روش های درمانی و صرف هزینه هم ممکن است بیماران به نتایج دلخواه و مورد نظرشان نرسند. از این رو، پژوهشگران عرصه پوست و مو، به فکر پیدا کردن راه های جدید تر و البته کم هزینه تری برای درمان جای زخم، خطوط و ترک های پوستی، جوان سازی و سوختگی های قدیمی افتادند و «میکرونیدلینگ» را به عنوان یکی از روش های مناسب و کارآمد در حوزه پوست و زیبایی معرفی کردند.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ به معنی ایجاد سوراخ های ریز درحد هزارم میلیمتر میباشد. این کار با ابزاری مخصوص انجام شده که یک سوزن مخصوص را که گاه تعداد سوزنها زیاد میباشد با سرعت بسیاربالا وباعمق خاص به پوست فرو میبرد. سوزن های بسیار ظریف این دستگاه به لایه عمقی تر پوست یا همان درم نفوذ می کنند و این کار می تواند باعث فعال شدن عمل کلاژن سازی وتشکیل سلولهای جدید شود. کلاژن باعث سفتی پوست وکاهش ترک های پوست میشود. سلول سازی جدید هم باعث پرشدن چین وچروک و جای زخم و گودی پوست خواهد شد.

شکل زیردستگاه میکرونیدلینگ همراه با قلم آن نشان میدهد.

دستگاه میکرونیدلینگ قلم میکرونیدلینگ

مزیت های میکرونیدلینگ :

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی، این است که برخلاف تکنیک های لیزر، آسیب چندانی به لایه سطحی تر پوست وارد نمی شود و درنتیجه زخم و عوارض پوستی چندانی هم بر جا نمی گذارد.

مزیت دیگر میکرونیدلینگ انجام مزوتراپی بوده که هنگام انجام عمل، میتوان موادی مثل هیالوروئیک اسید، ویتامین C، ترکیب های مس و ویتامین E که نقش مهمی در کلاژن سازی پوست دارند یا داروهای ضدلک ،ضدچروک و…را هم وارد لایه درم کرد.درضمن یکی از راههای خوب برای انجام پی آرپی (P.R.P) میباشد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

کاربردهای میکرونیدلینگ :

 1. جوانسازی پوست
 2. برطرف کردن چین وچروک
 3. سفت ولیفت کردن پوست
 4. برطرف کردن جای زخم وسوختگی
 5. برطرف کردن جای جوش یا آبله مرغان (اسکارهای فرورفته)
 6. برطرف کردن خالکوبی وتاتو
 7. میکروپیگمنتیشن (درمان نقایص پوست بارنگ همسان)
میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

تعداد جلسات مورد نیاز میکرونیدلینگ :

جوان سازی با کمک میکرونیدلینگ ، باید ماهی یکبار و حداقل در ۳ جلسه و عمدتاً تا ۶ جلسه انجام شود. فاصله زمانی مراجعه برای درمان زخم و اسکارهای قدیمی هم معمولا هر یک ماه یکبار است. تعداد جلسات نامحدود ولی عمدتا ۳ جلسه میباشد. 

 

عوارض میکرونیدلینگ :

عوارض جدی و مهمی بدنبال میکرونیدلینگ  وجود ندارد . مانند همه ی روشهایی که باسوزن سروکار دارند، احتمال ایجاد عفونت پوستی به شکل بسیارنادر وجود دارد. تیرگی پوست درمحل درمان نیز با احتمال کم ممکن است ایجاد شود .

این مشکل بیشتر در کسانی که سابقه ی خانوادگی یا شخصی لک ها وتیرگی های پوستی دارند یا به دنبال ایجاد حساسیت یا خراش یا زخم پوست دچار تیرگی میشوند دیده میشود. بلافاصله پس ازانجام میکرونیدلینگ قرمزی پوست ایجاد میشود.

عکس زیر روال یک جلسه درمان میکرونیدلینگ  و پس ازآن را نشان میدهد.

………دوروزبعد                 یک روز بعد           دوساعت بعدازدرمان  یکساعت بعدازدرمان  بلافاصله بعدازدرمان        قبل ازدرمان

میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

موارد ممنوعیت استفاده از میکرونیدلینگ :

 1. سابقه جوشگاه های گوشتی (کلویید و جوشگاه هیپرتروفیک)
 2. سرطان پوست
 3. اختلال های خونی و انعقادی
 4. دیابت
 5. بیماری صرع و تشنج
 6. اختلال سیستم ایمنی
 7. عفونت حاد یا تبخال فعال
 8. سابقه انجام رادیوتراپی در محل انجام میکرونیدلینگ
 9. خال های بزرگ و زگیل در محل
 10. افرادی که به تازگی لیزر یا لایه برداری پوست در همان محل میکرونیدلینگ داشته اند
 11. خانم های باردار و شیرده

ترمیم جای زخم جراحی

میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

یکسری عوارض کوتاه مدت و خفیف هم اتفاق خواهد افتاد….حین کار درد بسیارخفیفی وجود دارد که با مصرف پمادهای بیحس کننده ی موضعی به حد ناچیزی میرسد. قرمزی پوست رخ خواهد داد که کوتاه مدت بوده و بین یکی دو روز تا یکهفته برطرف خواهد شد . خونریزی خفیف هم اتفاق می افتد.

نکته ی مهم : درحال حاضردستگاههای مختلفی برای انجام میکرونیدلینگ ساخته شده و استفاده میگردند. کیفیت دستگاه به شدت بر ایجاد شدن عوارض تاثیرگذاربوده و بعضی دستگاهها فقط نام میکرونیدلینگ را یدک میکشند. بیشتر دستگاههای چینی موجود در بازار ایران که با قیمتی اندک به فروش میرسند کارایی مناسب نداشته و باعث آسیب به پوست شده یا تاثیر مناسبی به جای نمیگذارند . درشکل های زیر خواهید دید که سوراخهای ایجاد شده درپوست توسط دستگاههای نامرغوب میکرونیدلینگ با کنده شدن و آسیب همراه بوده درحالیکه سوراخهای ایجاد شده توسط دستگاه مرغوب بسیار منظم هستند. حرکت سوزنها وسرعت ورود سوزن به پوست نقش بزرگی دارند….در دستگاههای مرغوب میکرونیدلینگ تعداد دفعات ورود به پوست بین ۹۰ تا ۱۵۰ بار درثانیه بوده ولی در دستگاههای نامرغوب میکرونیدلینگ این عدد زیر ۵۰ بار دردقیقه بوده و این علاوه بر حرکت های ارتعاشی (ویبره) دستگاههای نامرغوب میکرونیدلینگ بوده که باعث ایجاد سوراخهای بزرگتر و ایجاد مشکل میباشد. درضمن به علت قدرت کمتراین دستگاهها باید فشار زیادی به سوزنها تحمیل کرد که باعث اسیب به لایه های عمیق پوست شده وممکن است که تیرگی برجای بگذارند.(ایجاد لک )

نمای سوراخ ایجادشده درپوست با دستگاه میکرونیدلینگ مرغوب (چپ) ونامرغوب (راست)

میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

هزینه میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING  :

کل صورت : ۲۰۰٫۰۰۰   دورچشم :  ۵۰٫۰۰۰       هزینه سوزن مورد استفاده ۸۰٫۰۰۰ می باشد که فقط جلسه اول پرداخت میشود.

برای جای زخم و بخیه و جای جوش وترک پوستی بطور جداگانه برای هر شخص تعیین میشود.

به روز آوری :  فروردین ۹۵

میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING میکرونیدلینگ MICRO NEEDLING

نظر یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهیم داد .

26 دیدگاه

فهرست