رادیوفرکوئنسی : رادیوفرکوئنسی همانطور که ازنامش پیداست با ایجاد امواج رادیوئی یا مایکروویو باعث ایجاد تغییرات در بافتهای بدن از جمله پوست میشود . این امواج همان هایی هستند که در سونوگرافی یا مایکروفر آشپزخانه نیز بکار میروند . البته نگران نباشید ! این دستگاه برای پختن شما بکار نمیرود!!! نوع ، شدت و طول موج خاصی در این دستگاه استفاده شده که علاوه بر نداشتن عوارض ، استفاده های درمانی وزیبائی نیز دارد.

دستگاه جدید R.F را که برای کاهش افتادگی پوست ، چین و چروک  پوست بکار می رود ، مشاهده می کنید.

رادیوفرکوئنسی
رادیوفرکوئنسی

 

همانطور که در بخش ساختمان پوست در همین سایت توضیح داده ام ، با افزایش سن رشته های اصلی و در واقع  نگهدارنده های پوست که رشته مانند بوده و شکل و قوام پوست را حفظ میکنند (کلاژن والاستین ) از نظر تعداد و کیفیت رو به کاهش گذاشته و باعث ایجاد شلی و افتادگی پوست میشوند . البته شدت و سرعت این کاهش قوام و کیفیت پوست به عوامل گوناگونی مانند ، ژنتیک ، آفتاب ، سیگار ، استرس شدید جسمی یا روحی وبیخوابی دارد.
چنانچه به هر روشی بتوان سلولهای مولد کُلاژن واِلاستین ( فیبروبلاستها ) را وادار به تحریک و در نتیجه تولید بیشتر و با کیفیت تر نمود ، در نتیجه با افزایش کلاژن والاستین ، نمای درونی و بیرونی پوست رو به بهبودی گزارده و نتیجه نهایی جوانتر دیده شدن است.

رادیوفرکوئنسی
رادیوفرکوئنسی

این ابزارکه درشکل پائین مشاهده مینمائید ، با ارسال امواج مایکروویو به پوست و نفوذی حدود ۲-۳ سانتیمتر ، باعث تحریک سلولی میشود. این تحریک مفید بوده و باعث تغییرات ژنتیکی و ایجاد بیماری نمیشود. همانطور که گفته شد امواج دستگاه رشد سلولهای فیبروبلاست و تولید محصول آنهارا تحریک میکند . کلاژن والاستین درپوست افزایش یافته و قدرت نگهداری پوست بیشتر میشود .

این روند تا زمان ادامه درمان با دستگاه ادامه یافته ولی با اتمام درمان، روند افتادگی و کاهش رشته ها و سلولها از سرگرفته میشود . این در واقع همان پیری بوده که فعلاً درمان نداشته و فقط میتوان سرعت آنرا کاهش داد. هرچه تعداد جلسات بیشتر و در نتیجه زمان بیشتری درمان انجام شود، نتایج بهتر و ماندگاری آن نیز طولانی تر میشود. به صورت یک قانون میتوان حداقل ۱۲ جلسه یا ۳ ماه درمان را برای دیدن اثرات قابل قبول در نظر گرفت.

توجه داشته باشید که این اعداد نسبی بوده و برای افراد و دستگاههای متفاوت ،نتایج متفاوتی نیز بدست می آید. در هر هفته حداقل ۱ و حداکثر۲ جلسه میتوان درمان نمود.گرچه ممکن است که حتی پس از ۴ جلسه نیز نتایج خوبی بدست آید،ولی توجه نمائید که هرچه درمان طولانی تر باشد ، نتایج بیشتر ادامه میابند . همانطور که گفته شد، پاسخ دهی پوست انسانهای مختلف نیز تفاوت اساسی دارد. در ضمن زمینه های سرعت بخشی به پیری که گفته شد نیز تاًثیر چشمگیری بر مقاومت پوست به جوان شدن دارند . بنابر این تعداد جلسات لازم را میتوان پس از یکماه حدس زد . در صورتیکه نتایج قابل قبول باشند نیز باید هر سال به همان شکل تکرار شوند.

این دستگاه انواع متفاوتی دارد . نوع تک قطبی بیشتر برای چربی سوزی کاربرد دارد . این نوع قدرت نفوذ بالایی دارد .  هرچند که به راحتی برای بالابردن کیفیت پوست نیز کاربرد دارد. نوع دو قطبی دارای نفوذ کمتری به بدن بوده وبیشتر برای پوست استفاده شده وتاثیر کمی بر چربی پوست دارد ..

شکل زیر مربوط به دستگاه   R.F مونو پلار (تک قطبی ) سمت راست و نوع چند قطبی (مالتی پلار) سمت چپ  می باشد:

دستگاه R.F مونو پلار تک قطبیدستگاه R.F مالتی پلار

هایفوتراپی  : ( HIFU THERAPY )

نام های دیگر این روش  دابلو تراپی ( DOUBLO THERAPY ) وآلتراپی ( ULTHERAPY ) بوده که این دونام برگرفته از نام دستگاههایشان بوده و نام علمی صحیح این روش همان هایفوتراپی می باشد

که اول واژه های  High Intencity Focused Ultrasound  به معنی امواج اولتراساند متمرکز شده ی باشدت بالا است.

این تکنولوژی با استفاده از کانونی کردن امواج اولتراسوند در لایه های زیرین پوست؛ میباشد . منابع تولید امواج اولتراسوند در دستگاه هایفوتراپی ؛دارای اختلاف زاویه جزیی با یکدیگر،می باشند ، انرژی این امواج  ، آنچنان بالا نیست  که بتوانند در نقطه برخورد با پوست ، باعث سوختگی شوند، اما ، وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نموده و کانونی شوند ، می توانند اثر یکدیگر را تشدید و تقویت  نمایند( بروز پدیده رزونانس). کانونی شدن امواج اولتراسوند و ایجاد رزونانس  ،  در عمق  ۵/۱  تا ۵/ ۴ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می گردد  و این حرارت  باعث لخته (کوآگوله ) شدن سلول های موجود در آن نقطه میشود.

نقاط کوآگوله شده ( کروی ) با ابعاد حدود ۲-۱ میلیمتر مکعب در  عمق پوست و در میان بافت کاملا سالم ؛ایجاد می شوند  ، در  این فرآیند هیچ تخریبی و انهدامی ، رخ نداده در واقع کالبد سلولها  کاملا سالم است اما محتویات سلول ها ، لخته شده و سلول دچار مرگ لخته ای شده است .

از طرفی بافت سالم  اطراف نقاط کوآگوله شده ، بلافاصله ، اقدام به بازسازی وترمیم نقاط آسیب دیده می کنند . این بازسازی را جوانسازی  پوست میگوییم .که نتیجه نهایی آن سفتی و بالاتررفتن ( لیفت )  پوست صورت است.

این روش نیز مانند تمام روشهای دیگر رادیوفرکوئنسی (R.F) بوده و هنوز جوان و باتجربه ی کم بوده که راه درازی برای دیدن نتایج و مقایسه برتری نسبت به سایرروشها مانند R.F های  یک یا دوقطبی یا فراکشنال درپیش است.

آر اف فراکشنال :  FRACTIONAL  R.F

این روش با استفاده از ورود سوزن های ریزوباریک وفرستادن امواج مایکروویو به صورت کسری از ثانیه انجام می شود. سازنده های دستگاه مدعی هستند که نتایج بهتری نسبت به بقیه ی دستگاه های آر اف دارد.درواقع همه ی سازنده های انواع دستگاه ها وابزارهای تکنولوژی مدعی هستند که نسبت به بقیه برتری دارند ولی در عمل تفاوت ها اندک بوده وبا گذشت زمان می توان قضاوت بهتری نمود.

به روز آوری : اردیبهشت ۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سوالات شخصی خود را فقط در تلگرام و واتس اپ ارسال نمایید و برای سوالات کلی درمورد مطالب سایت ، در انتهای مطالب از بخش نظرات استفاده نمایید.

مشاوره پزشکی در واتس اپ
کانال تلگرام
مشاوره پزشکی در تلگرام

کاربر گرامی سایت برای انجام مشاوره به نکات زیر توجه فرمایید

ابتدا نوع مشکل و محل آن را همراه با سن خود بفرمایید.
از محل مشکل ،عکس از روبرو و نیمرخ بفرستین. عکس باید بدون لبخند وآرایش و با کیفیت بالا باشد.
ما فقط برای مشکلات زیبایی صورت یا بدن درخدمت شما بوده و برای بیماری های پوست و مو مشاوره و ویزیت نداریم.
در صورتیکه اقدامی توسط پزشک دیگر برای شما انجام شده با خود ایشان مشورت فرمایید.
قبل از مطرح کردن سوالات خود حتما موضوع مورد نظر خود را در سایت مطالعه نمایید . جواب بیشتر سوالات شما از جمله نوع دستگاهها و مواد مصرفی و قیمت ها در سایت وجود دارند .
مشاوره برای عزیزانی است که در تهران زندگی میکنند و شرایط حضور در مطب را دارند .
لطفا مشاوره خود را حداکثر طی یک روز به اتمام برسانید. بعد از آن پیام شما پاک میشود.
درصورت نیاز به مشاوره حضوری با منشی مطب هماهنگ فرمایید.

همه روزه بجز تعطیلات رسمی. صبح ها از 10 تا 14 و عصرها از 16 تا 21

مطالب مرتبط