دراین تکنیک با استفاده ازدستگاه پانچ (ابزاربرداشت مو)، واحدهای فولیکولی (مو،ریشه وسایرمتعلقات) جدا شده و به ناحیه گیرنده منتقل می گردند. یعنی مو ها یکی یکی برداشت وسپس کاشته می شوند.دیگرجای زخم ومحدودیت ایجاد نمی شودودرصورت ایجاد بسیارکوچک ونقطه ای می باشد.البته نکته منفی احتمال ایجاد آسیب به ریشه مو درزمان برداشت آن می باشد که باعث پائین تر آمدن درصد موهای پیوند خورده (سالم) در مقایسه با تکنیک F.U.T درحدود 10 درصد می شود.درعوض میتوان چندین بار این روش را انجام داد،درحالیکه برای روش F.U.T فقط یکبارامکان انجام وجود دارد. این روش به عنوان یک متد مناسب برای درمان اسکارهای ناشی از جراحی سوختگی نیز  مطرح شده است.

عکس زیرگرافت ها رانشان میدهد.

افرادی که فقط باید از این روش استفاده نمایند :

  • كسانی كه پوست سر آنها بسیار سفت باشد به طوری كه با برداشت یك نوار با حداقل پهنا باز هم بخیه با كشش زیاد زده شود و اسكار پهنی به جا می ماند.
  • افراد نظامی كه مجبورند همیشه موهایشان را كوتاه نگه دارند.
  • افراد کاندید ترمیم ابرو و یا قسمت كوچكی از سر، كه نیاز به گرافت زیاد ندارد.
  • كسانی كه ترمیم زخم آنها به خوبی انجام نمی شود وبا استفاده ازبهترین تكنیكها باز هم اسكار پهنی به جا می ماند .
  • زمانی که مخزن موهای سر کافی یا با کیفیت نبوده وبایدازموهای بدن استففاده کرد.

 

عکس زیربرداشت گرافت را از قفسه سینه نشان می دهد.

شیوه های پیوند تحت عنوان MEGA SESSION به اعمالی اطلاق می گردد که در یک جلسه بیشتر از 2000 واحد فولیکولار پیوند زده می شود.انتقال تعداد زیاد واحد فولیکولار در هر جلسه باعث می شود از جراحی های متعدد جلوگیری شده و در وقت و هزینه فرد صرفه جویی شود بعلاوه معمولا اولین پیوند موی فرد بهترین نتیجه را به همراه دارد و باعث حفظ بیشتر موهای ناحیه پشت سر می شود.

تکنولوژی دیگر در پیوند مو استفاده از یک وسیله جدید به نام Multi sharp می باشد که در روش F.I.T قابل انجام است. وسیله دیگر نوعی دریل گردشی قوی با پانچ های تیز می باشد که موفقیت در استفاده از هیچکدام از این تکنیک ها به اثبات نرسیده است.

مطالعات نشان داده است پیوند مو از سایر نقاط بدن به روشF.I.T زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که کلیه موهای سر تا حدامکان مورد استفاده قرار گرفته باشند و بصورت معمول نباید انجام شود.

به غیراز 2 روش نامبرده یا ترکیب هردو، سایر روشها تبلیغات گمراه کننده وساختگی بوده ودرضمن پیوند بیش از 3000 واحد فولیکولار نیز درهرجلسه بسیاردشوار وادعاهای عجیب وغریبی مثل کاشت 15000 مو دریک جلسه شیادی بوده وقابل پیگیری می باشند.

روش برداشت گرافت در روش F.I.T به اين صورت است كه ابتدا با پانچ 1 ميلي متري فوليكولار يونيتها از اپيدرم تا نيمه درم از بافتهاي اطراف جدا مي شوند و با استفاده از فورسپس كششي به گرافت وارد مي شود تا آن را به طور كامل از بقيه مسير جدا كرده و خارج كند.

مشكل اصلي ايجاد شده حين برداشت فوليكولها در روش اكستركشن افزايش قطع شدن فوليكولها و آسيب وارده به آنهاست چون موها در واحدهاي 1 تا 4 تايي رشد مي كنند و طرز قرار گرفتن واحدهاي فوليكولي مو به طور طبيعي اين گونه است كه مانند يك خوشه واژگون گندم بوده به طوري كه موهاي موجود در يك واحد در بالا در كنار يكديگرند و در پايين ناحيه درم از يكديگر فاصله مي گيرند و هر واحد با يك زاويه خاص نسبت به اپيدرم قرار گرفته است بنابراين به هنگام برداشت واحد فوليكولي زاويه پانچ در تمام مسير بايستي به موازات فوليكول پايين رود و چون در ناحيه انتهاي درم از يكديگر فاصله مي گيرند اگر تا انتهاي مسير پانچ پايين رفته و برش دهد درصد زيادي از فوليكولها (حداقل 30 درصد) از انتها قطع مي شوند.

به منظور كاهش اين درصد قطع، پانچ تا نيمه درم پايين رفته و بقيه مسير با كشش فور سپس جدا مي شود باز هم مشكل بزرگي در اين قسمت وجود دارد چرا كه اگر جنس درم محكم نباشد گرافت به هنگام كشش پاره شده و فوليكولها قطعه قطعه مي شوند.افراد خاصي كانديد مناسب اين عمل مي باشند كه استحكام پوست سر آنها به اندازه اي باشد تا با اين مشكل مواجه نشوند حتي در اين افراد قطع عرضي واحدها تا 15 درصد گزارش شده است.

عکس زیربیماررا پس از اتمام  F.I.T نشان می دهد.جلووبالای سر کاملا پرشده است.

براي انتخاب بيمار از تستي به نام FOX  TEST استفاده مي شود به اين صورت كه 5 تا 6 پانچ به طور آزمايشي از پشت سر بيمار برداشته مي شود و زير ديد استريو ميكروسكوپ از نظر ميزان قطع گرافتها و استحكام درم بررسي مي شود و همچنين براي بررسي بيشتر آسيبهاي بافتي وارده در اثر كشش، آزمايشات هيستولوژيك روي آنها انجام مي شود.

در صورتي كه تمام واحد فوليكولي سالم خارج شود نمره 1 به كانديد عمل داده مي شود و در صورتي كه بيشتر قسمتهاي آناتوميك واحد سالم خارج شود و كمتر از 20 درصد قطع شدن در انتهاي فوليكول ايجاد شود و مقدار زيادي از چربي پايين واحد قطع شده باشد نمره 2 داده مي شود. نمره 1 و 2 كانديد بالقوه اين عمل مي باشند و تست آنها مثبت است نمرات بالاتر كانديد مناسب نبوده و تست آنها منفي است. بطور كلي 25 درصد كانديد عالي و 35درصد كانديد خوب اين عمل هستند بنابراين اين عمل مناسب همه افراد نيست.

دانستنی های ضروری :

لازم است متقاضیان کاشت مو اطلاع داشته باشند 2 تا 3 هفته بعد از عمل موهاي گرافتهاي كاشته شده مي ريزند.  در واقع اين گرافتها وارد مرحله استراحت مي شوند و شفت آنها ريزش مي يابد در حالي كه ريشه در پوست سالم بوده و بعد از 3 ماه موي رشد كرده از اپيدرم خارج مي شود. در مواردي ديده شده كه گرافتها اصلا نمي ريزد و به رشد خود ادامه مي دهند. پس ریزش بخش عمده ای ازموهای کاشته شده طبیعی بوده وجای هیچ نگرانی ندارد.

نوع دیگری ازریزش مو در هر فردي كه پيوند مو انجام مي دهد مقداري ريزش موهاي كاشته نشده بوده  كه البته ريزش بسيار شديد عارضه اي نادر است. اين مشكل موقعي اتفاق مي افتد كه گرافتها در منطقه اي که داراي موهاي مينياتوري (ریزوکرکی) زياد است كاشته شده و پس از كاشت استرس جراحي باعث ريزش سريعتر موهاي ضعيف شده در اثر هورمون مردانه مي شود. به خصوص افرادي كه ريزش موي منتشر دارند. درصد موهاي مينياتوري بيشتر است و مستعد اين ريزش مي باشند. اين عارضه بخصوص در زنان مشكلات زيادي از نظر زيبايي ايجاد مي كند. از طرفي چون در زنان با طرح ريزش زنانه همه موها نسبت به دي هيدروتستوسترون حساس هستند و بيشتر مستعد اين ريزش پس از عمل مي باشند به همين دليل بيشتر جراحان ترجيح مي دهند زنان را عمل نكنند.

درجه ريزش مو قابل پيش بيني نيست. اين ريزش 2 تا 4 هفته پس از عمل شروع مي شود و معمولا 3 تا 6 هفته ادامه دارد رشد مجدد اين موها به طور همزمان يا قبل از رشد گرافتهاي كاشته شده است و درصدي از موهاي ريزش يافته ممكن است اصلا رشد نكنند.

 

عکس زیرمحل برداشت گرافت ها را پس از برداشت (عکس پایین) و بعداز رشدموها (عکس بالا) نشان می دهد.هانطور که مشخص است محل برداشت به سختی قابل دیدن است.

مجوز کاشت (F.I.T) توسط انجمن جراحان ایران :

نظر یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهیم داد .

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

فهرست