دراین تکنیک با استفاده ازدستگاه پانچ (ابزاربرداشت مو)، واحدهای فولیکولی (مو،ریشه وسایرمتعلقات) جدا شده و به ناحیه گیرنده منتقل می گردند. یعنی مو ها یکی یکی برداشت وسپس کاشته می شوند.دیگرجای زخم ومحدودیت ایجاد نمی شودودرصورت ایجاد بسیارکوچک ونقطه ای می باشد.البته نکته منفی احتمال ایجاد آسیب به ریشه مو درزمان برداشت آن می باشد که باعث پائین تر آمدن درصد موهای پیوند خورده (سالم) در مقایسه با تکنیک F.U.T درحدود 10 درصد می شود.درعوض میتوان چندین بار این روش را انجام داد،درحالیکه برای روش F.U.T فقط یکبارامکان انجام وجود دارد. این روش به عنوان یک متد مناسب برای درمان اسکارهای ناشی از جراحی سوختگی نیز  مطرح شده است.

عکس زیرگرافت ها رانشان میدهد.

افرادی که فقط باید از این روش استفاده نمایند :

  • کسانی که پوست سر آنها بسیار سفت باشد به طوری که با برداشت یک نوار با حداقل پهنا باز هم بخیه با کشش زیاد زده شود و اسکار پهنی به جا می ماند.
  • افراد نظامی که مجبورند همیشه موهایشان را کوتاه نگه دارند.
  • افراد کاندید ترمیم ابرو و یا قسمت کوچکی از سر، که نیاز به گرافت زیاد ندارد.
  • کسانی که ترمیم زخم آنها به خوبی انجام نمی شود وبا استفاده ازبهترین تکنیکها باز هم اسکار پهنی به جا می ماند .
  • زمانی که مخزن موهای سر کافی یا با کیفیت نبوده وبایدازموهای بدن استففاده کرد.

 

عکس زیربرداشت گرافت را از قفسه سینه نشان می دهد.

شیوه های پیوند تحت عنوان MEGA SESSION به اعمالی اطلاق می گردد که در یک جلسه بیشتر از 2000 واحد فولیکولار پیوند زده می شود.انتقال تعداد زیاد واحد فولیکولار در هر جلسه باعث می شود از جراحی های متعدد جلوگیری شده و در وقت و هزینه فرد صرفه جویی شود بعلاوه معمولا اولین پیوند موی فرد بهترین نتیجه را به همراه دارد و باعث حفظ بیشتر موهای ناحیه پشت سر می شود.

تکنولوژی دیگر در پیوند مو استفاده از یک وسیله جدید به نام Multi sharp می باشد که در روش F.I.T قابل انجام است. وسیله دیگر نوعی دریل گردشی قوی با پانچ های تیز می باشد که موفقیت در استفاده از هیچکدام از این تکنیک ها به اثبات نرسیده است.

مطالعات نشان داده است پیوند مو از سایر نقاط بدن به روشF.I.T زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که کلیه موهای سر تا حدامکان مورد استفاده قرار گرفته باشند و بصورت معمول نباید انجام شود.

به غیراز 2 روش نامبرده یا ترکیب هردو، سایر روشها تبلیغات گمراه کننده وساختگی بوده ودرضمن پیوند بیش از 3000 واحد فولیکولار نیز درهرجلسه بسیاردشوار وادعاهای عجیب وغریبی مثل کاشت 15000 مو دریک جلسه شیادی بوده وقابل پیگیری می باشند.

روش برداشت گرافت در روش F.I.T به این صورت است که ابتدا با پانچ 1 میلی متری فولیکولار یونیتها از اپیدرم تا نیمه درم از بافتهای اطراف جدا می شوند و با استفاده از فورسپس کششی به گرافت وارد می شود تا آن را به طور کامل از بقیه مسیر جدا کرده و خارج کند.

مشکل اصلی ایجاد شده حین برداشت فولیکولها در روش اکسترکشن افزایش قطع شدن فولیکولها و آسیب وارده به آنهاست چون موها در واحدهای 1 تا 4 تایی رشد می کنند و طرز قرار گرفتن واحدهای فولیکولی مو به طور طبیعی این گونه است که مانند یک خوشه واژگون گندم بوده به طوری که موهای موجود در یک واحد در بالا در کنار یکدیگرند و در پایین ناحیه درم از یکدیگر فاصله می گیرند و هر واحد با یک زاویه خاص نسبت به اپیدرم قرار گرفته است بنابراین به هنگام برداشت واحد فولیکولی زاویه پانچ در تمام مسیر بایستی به موازات فولیکول پایین رود و چون در ناحیه انتهای درم از یکدیگر فاصله می گیرند اگر تا انتهای مسیر پانچ پایین رفته و برش دهد درصد زیادی از فولیکولها (حداقل 30 درصد) از انتها قطع می شوند.

به منظور کاهش این درصد قطع، پانچ تا نیمه درم پایین رفته و بقیه مسیر با کشش فور سپس جدا می شود باز هم مشکل بزرگی در این قسمت وجود دارد چرا که اگر جنس درم محکم نباشد گرافت به هنگام کشش پاره شده و فولیکولها قطعه قطعه می شوند.افراد خاصی کاندید مناسب این عمل می باشند که استحکام پوست سر آنها به اندازه ای باشد تا با این مشکل مواجه نشوند حتی در این افراد قطع عرضی واحدها تا 15 درصد گزارش شده است.

عکس زیربیماررا پس از اتمام  F.I.T نشان می دهد.جلووبالای سر کاملا پرشده است.

برای انتخاب بیمار از تستی به نام FOX  TEST استفاده می شود به این صورت که 5 تا 6 پانچ به طور آزمایشی از پشت سر بیمار برداشته می شود و زیر دید استریو میکروسکوپ از نظر میزان قطع گرافتها و استحکام درم بررسی می شود و همچنین برای بررسی بیشتر آسیبهای بافتی وارده در اثر کشش، آزمایشات هیستولوژیک روی آنها انجام می شود.

در صورتی که تمام واحد فولیکولی سالم خارج شود نمره 1 به کاندید عمل داده می شود و در صورتی که بیشتر قسمتهای آناتومیک واحد سالم خارج شود و کمتر از 20 درصد قطع شدن در انتهای فولیکول ایجاد شود و مقدار زیادی از چربی پایین واحد قطع شده باشد نمره 2 داده می شود. نمره 1 و 2 کاندید بالقوه این عمل می باشند و تست آنها مثبت است نمرات بالاتر کاندید مناسب نبوده و تست آنها منفی است. بطور کلی 25 درصد کاندید عالی و 35درصد کاندید خوب این عمل هستند بنابراین این عمل مناسب همه افراد نیست.

دانستنی های ضروری :

لازم است متقاضیان کاشت مو اطلاع داشته باشند 2 تا 3 هفته بعد از عمل موهای گرافتهای کاشته شده می ریزند.  در واقع این گرافتها وارد مرحله استراحت می شوند و شفت آنها ریزش می یابد در حالی که ریشه در پوست سالم بوده و بعد از 3 ماه موی رشد کرده از اپیدرم خارج می شود. در مواردی دیده شده که گرافتها اصلا نمی ریزد و به رشد خود ادامه می دهند. پس ریزش بخش عمده ای ازموهای کاشته شده طبیعی بوده وجای هیچ نگرانی ندارد.

نوع دیگری ازریزش مو در هر فردی که پیوند مو انجام می دهد مقداری ریزش موهای کاشته نشده بوده  که البته ریزش بسیار شدید عارضه ای نادر است. این مشکل موقعی اتفاق می افتد که گرافتها در منطقه ای که دارای موهای مینیاتوری (ریزوکرکی) زیاد است کاشته شده و پس از کاشت استرس جراحی باعث ریزش سریعتر موهای ضعیف شده در اثر هورمون مردانه می شود. به خصوص افرادی که ریزش موی منتشر دارند. درصد موهای مینیاتوری بیشتر است و مستعد این ریزش می باشند. این عارضه بخصوص در زنان مشکلات زیادی از نظر زیبایی ایجاد می کند. از طرفی چون در زنان با طرح ریزش زنانه همه موها نسبت به دی هیدروتستوسترون حساس هستند و بیشتر مستعد این ریزش پس از عمل می باشند به همین دلیل بیشتر جراحان ترجیح می دهند زنان را عمل نکنند.

درجه ریزش مو قابل پیش بینی نیست. این ریزش 2 تا 4 هفته پس از عمل شروع می شود و معمولا 3 تا 6 هفته ادامه دارد رشد مجدد این موها به طور همزمان یا قبل از رشد گرافتهای کاشته شده است و درصدی از موهای ریزش یافته ممکن است اصلا رشد نکنند.

 

عکس زیرمحل برداشت گرافت ها را پس از برداشت (عکس پایین) و بعداز رشدموها (عکس بالا) نشان می دهد.هانطور که مشخص است محل برداشت به سختی قابل دیدن است.

مجوز کاشت (F.I.T) توسط انجمن جراحان ایران :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سوالات شخصی خود را فقط در تلگرام و واتس اپ ارسال نمایید و برای سوالات کلی درمورد مطالب سایت ، در انتهای مطالب از بخش نظرات استفاده نمایید.

مشاوره پزشکی در واتس اپ
کانال تلگرام
مشاوره پزشکی در تلگرام

کاربر گرامی سایت برای انجام مشاوره به نکات زیر توجه فرمایید

ابتدا نوع مشکل و محل آن را همراه با سن خود بفرمایید.
از محل مشکل ،عکس از روبرو و نیمرخ بفرستین. عکس باید بدون لبخند وآرایش و با کیفیت بالا باشد.
ما فقط برای مشکلات زیبایی صورت یا بدن درخدمت شما بوده و برای بیماری های پوست و مو مشاوره و ویزیت نداریم.
در صورتیکه اقدامی توسط پزشک دیگر برای شما انجام شده با خود ایشان مشورت فرمایید.
قبل از مطرح کردن سوالات خود حتما موضوع مورد نظر خود را در سایت مطالعه نمایید . جواب بیشتر سوالات شما از جمله نوع دستگاهها و مواد مصرفی و قیمت ها در سایت وجود دارند .
مشاوره برای عزیزانی است که در تهران زندگی میکنند و شرایط حضور در مطب را دارند .
لطفا مشاوره خود را حداکثر طی یک روز به اتمام برسانید. بعد از آن پیام شما پاک میشود.
درصورت نیاز به مشاوره حضوری با منشی مطب هماهنگ فرمایید.

همه روزه بجز تعطیلات رسمی. صبح ها از 10 تا 14 و عصرها از 16 تا 21

مطالب مرتبط