لیرز:  واژه لیزر، Laser سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

به طور خلاصه وساده، لیزر یک نوع نور باریک وبسیار قوی بوده که دریک موضع هدف،باعث ایجاد گرما وایجاد سوختن،برش دادن، ذوب کردن ،بخارکردن و… میشود.کاربرد لیزر بسیارگسترده بوده واز صنعت تا پزشکی وارتش را دربر میگیرد.هر لیزر بنابه کاربرد خاصی ساخته شده وبدیهی است که هیچ لیزری به جای دیگری قابل استفاده نیست.

شکل زیر تفاوت طول موج انواع طیف های نورومحل اثرآنها رادرپوست نشان می دهد.

لیزرفراکشنال :   CO2  FRACTIONAL  LASER

سالها پیش یک لیزربه نام CO2 ساخته شد که یک لایه بردار قوی پوست بود.این لیزر برای سوزاندن زواید پوستی وهمچنین لایه برداری عمیق به منظور ایجاد بهبودی درضایعات پوستی مانند جای آبله مرغان یا آکنه ومانند اینها،بسیارخوب عمل می کرد. ولی به دلیل ایجاد سوختگی عمیق وشدید که به ماهها زمان برای بهبودی نیاز داشت ومراقبت دقیق وطولانی را طلب می کرد،  کم کم جای خود را به نوع مدرن تری به نام فراکشنال داد.

این دستگاه جدید با کوچک ومتعدد کردن امواج لیزرباعث تخریب کمتر پوست ونیازکمتروکوتاه مدت تر به مراقبت، می شود. عوارض بعد از این نوع لیزر بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از ان هم حداکثر بعد ازدوهفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده براحتی میتواند به فعالیت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد .

لیزر فراکشنال  علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت  (جوشگاههای پوستی)  در درمان پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دوردهان هم کاملا موثر است.

درشکل زیرلیزرفراکشنال  مطب من را به نام UNIXEL ساخت شرکت کره ای UNION MEDICAL را  ملاحظه می نمایید.اطلاعات مربوط به دستگاه وسازنده را درسایت  www.unionmedical.com ببینید.

موارد استفاده :

 • اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)
 • لک پوستی
 • چین و چروک
 • منافذ باز پوست
 • قوام و استحکام پوست
 • خطوط کشش پوستی
 • جوانسازی

مکانیسم اثر:

مکانیسم این لیزر بدین صورت است که ( به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی ) ستون هایی از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست به سرعت انجام میشود.

در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست ( فواصل بین نقطه ها )  آسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم ( با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر )یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر انجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوریکه کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا میکند و پوست از حالت شلی و افتادگی در می اید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش ویا بعد از عمل ( جای بخیه ) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند.

تعداد جلسات لیزر لیزر فراکشنال بین ۳ تا ۵ جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود ، ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند ( قهوه ای سوخته ) و این حالت طی ۳ تا ۶ روز با پوست اندازی برطرف میشود ، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد .در ۳ تا ۶ روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد. اکیدا توصیه میشود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد افتاب با عیار مناسب استفاده کند.دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روشن میشود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر ( ماهی یک بار ) پوست شفاف تر میشود .

در مورد برطرف کردن زواید پوستی، علاوه برتمیزنگه داشتن محل زخم ایجاد شده واستفاده ازکرم های ترمیم کننده، برای جلوگیری ازتیره ولک شدن پوست ،بایدضمن دوری ازآفتاب،ازکرم های ضد آفتاب هم استفاده نمود.

مدل های قدیمی تر این دستگاه برای برطرف کردن خال وزگیل وزواید پوستی مناسب نبوده ولی در انواع جدید که در مطب اینجانب نیز استفاده می شود،این قابلیت به دستگاه اضافه شده است.

دردلیزرفراکشنال قابل تحمل بوده ولی بهتراست قبل ازانجام درمان، از کرم بی حسی بر روی پوست استفاده نمود.یک هفته بعد از لیزر فرد میتواند محلول و کرم های قبلی خود را شروع کند.درموارد زوایدبزرگ،ازتزریق موضعی داروی بیحس کننده نیز استفاده می شود که درد را به مرز صفرمی رساند.

عوارض :

اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد و از مارک  خوب لیزر فراکشنال استفاده کند عوارض پوستی مثل لک های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر های نسل قدیمی بسیار کم است ، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است برای تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی  دوماه بهبود پیدا میکند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) پوست حساس تر است یا کسانیکه پوست تیره دارند .

DSC00535 DSC00689

عارضه ی دیگر عفونت پوستی بوده که معمولا دراثرکوتاهی کردن بیماردربهداشت مناسب شخصی یا درافرادی که دچار نقص سیستم دفاعی بدن بوده یا درحال درمان با کورتون ها وسایر داروهای کاهنده ی سیستم دفاعی بدن هستند،بیشتر دیده می شود.

یک عارضه ی مهم دیگر ایجاد یک چاله ی کوچک (اسکارفرورفته ) درمحل لیزربوده وبه علت انتخاب قدرت یازمان زیاد پرتولیزر می باشد.البته خوشبختانه این مشکل بعداً با خود لیزر قابل درمان می باشد.

مهمترین عارضه درتمام دستکاری های پوستی،ایجاد بافت برجسته یا گوشت اضافه (کلوئید) می باشد.متاسفانه به هیچ وجه قابل حدس زدن یا آزمایش پیش ازلیزرنبوده وپس ازمدتی آشکار می شود.احتمال ایجاد آن درافرادبدون سابقه ی شخصی یاخانوادگی بسیاراندک می باشد.بخش هایی ازبدن برای ایجاد کلوئید مستعدترند،ازجمله دست ها،ساعد،بازو،شانه وکتف. این عارضه تاحدود زیادی قابل معالجه بوده ولی رد خفیفی ازآن روی پوست باقی می ماند.

 

هزینه ها :

خال  ، زگیل ومیخچه :  سایز ( . )   : هرعدد ۲۰٫۰۰۰         سایز ( . )    هرعدد : ۳۰٫۰۰۰        سایز ( . )       هرعدد ۴۰٫۰۰۰

کک ومک :  کمتراز ۱۰ عدد : هرعدد  ۷٫۰۰۰        بین ۱۰ تا ۲۰ عدد : هرعدد  ۶٫۰۰۰          بیش از ۲۰ عدد : هرعدد  ۵٫۰۰۰

غده های پوستی یازیرپوستی :  جراحی  هرغده زیر ۱ سانتیمتر  ۱۲۰٫۰۰۰     بین ۱ تا ۲ سانتیمتر  ۱۵۰٫۰۰۰    بالای ۲ سانتیمتر  ۱۸۰٫۰۰۰

 

به روز آوری : فروردین ۹۶

13 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جناب دکتر عزیز وفت بخیر میشه یه خواهش کنم . من چندین ماهه دنبال این دستگاه میگردم که اسمشو بدونم چیه آخه میدونی با پیشرفت علم دستگاه های بزرگ به دستگاه های کوچک تری تبدیل شدن که قیمتشونم خیلی بصرفه تر و حمل و نقل راحت تری داره میشه راهنماییم کنید لطفا که آیا همچین چیزی اومده بازار یا خیر

  پاسخ
 • امیرحسین
  ۰۳/۰۴/۱۴۰۰ ۲۳:۱۴

  سلام .وقت بخیر ببخشید گوشت اضافه خودزنی هم درمان میشه

  پاسخ
  • سلام ، به دلیل متغییر بودن مشکلات بیماران ، برای هر شخصی از روشهای مختلفی استفاده میشود ، مشکل شما حتما باید دیده و برسی بشه برای مشاوره مستقیم با شماره ۰۹۱۲۳۸۷۱۷۴۷ در واتس اپ یا تلگرام در ارتباط باشید .

   پاسخ
 • سلام دکترخسته نباشی من ی جای چاقو دارم به طول ۱۵سانت ک بعد بخیه و طول درمان گوشت اضافی زده بیرون اون با لیزر حل میشه؟؟

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من با تیغ دستمو بریدع بودم ۳سالی میگذره و گوشت اضافی داده باید چیکارکنم

  پاسخ
  • سلام ، برای مشاوره مشتقیم با شماره ۰۹۱۲۳۸۷۱۷۴۷ در واتس اپ یا تلگرام در ارتباط باشید

   پاسخ
  • سلام اقای دکتر من کیست مویی داشتم عمل کردم حالا گوشت اضافه اورده چطوری درمانش کنم با پماد و امپول حل میشه یا باز هم باید عمل کنم؟

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر .بعد از درمان کلویید با لیزر چه مراقبتایی باید انجام داد ؟؟؟

  پاسخ
 • محمدصادقی
  ۰۷/۱۲/۱۴۰۰ ۱۳:۰۷

  سلام دکتر من سر گوشم یه گوشت اضافه ای هستش که کاملا تو دید هست یه بار جراحی کردم ولی بدتر بزرگ شد الان میترسم اگه لیزر کنم بزرگ تر بشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سوالات شخصی خود را فقط در تلگرام و واتس اپ ارسال نمایید و برای سوالات کلی درمورد مطالب سایت ، در انتهای مطالب از بخش نظرات استفاده نمایید.

مشاوره پزشکی در واتس اپ
کانال تلگرام
مشاوره پزشکی در تلگرام

کاربر گرامی سایت برای انجام مشاوره به نکات زیر توجه فرمایید

ابتدا نوع مشکل و محل آن را همراه با سن خود بفرمایید.
از محل مشکل ،عکس از روبرو و نیمرخ بفرستین. عکس باید بدون لبخند وآرایش و با کیفیت بالا باشد.
ما فقط برای مشکلات زیبایی صورت یا بدن درخدمت شما بوده و برای بیماری های پوست و مو مشاوره و ویزیت نداریم.
در صورتیکه اقدامی توسط پزشک دیگر برای شما انجام شده با خود ایشان مشورت فرمایید.
قبل از مطرح کردن سوالات خود حتما موضوع مورد نظر خود را در سایت مطالعه نمایید . جواب بیشتر سوالات شما از جمله نوع دستگاهها و مواد مصرفی و قیمت ها در سایت وجود دارند .
مشاوره برای عزیزانی است که در تهران زندگی میکنند و شرایط حضور در مطب را دارند .
لطفا مشاوره خود را حداکثر طی یک روز به اتمام برسانید. بعد از آن پیام شما پاک میشود.
درصورت نیاز به مشاوره حضوری با منشی مطب هماهنگ فرمایید.

همه روزه بجز تعطیلات رسمی. صبح ها از 10 تا 14 و عصرها از 16 تا 21

مطالب مرتبط