زگیل : زگیل یک برجستگی پوستی از نوع شاخی است که عامل آن ویروس است (ویروس پاپیلومای انسانی H.P.V) که با اندازه‌های متفاوت دیده می‌شود. در نزد همه طبقات و افراد در هر سنی و در هر شرایطی ممکن است دیده شود. دارای‌ سرایت‌ خفیفی‌ از فرد به‌ فرد و از ناحیه‌ به‌ ناحیه‌ در یک‌ فرد هستند. تا بزرگسالی ‌، 90 درصد افراد دارای‌ آنتی‌ بادی‌(پادتن) بر ضد ویروس‌ خواهند شد که‌ نشانگر سابقه‌ یک‌ بار عفونت‌ زگیلی‌ است‌.

 

علایم‌ شایع‌ :
زگیل بدون هیچ دردی است رنگ آن خاکستری ، وضع آن گاهی منفرد و تنها و گاه به صورت پلاک و مجتمع دیده می‌شود. در محلهایی مانند کف دستها ، پاها ، کناره ناخن ، پشت دستها و سایر نقاط بدن دیده می‌شود. سیر تکاملی آن متفاوت است گاهی ماهها و گاهی سالها ثابت می‌ماند یا زیاد یا کم می‌شود و گاه زودتر از این مدت خود بخود خوب می‌شود و از بین می‌رود. زگیلها با اندازه‌ کوچک‌ شروع‌ و بزرگتر می‌شوند و سطحی‌ خشن‌ و حدودی‌ کاملا واضح‌ و قاچ قاچ که با اندک تحریکی شروع به خونریزی جزئی می‌کند. دارند. معمولا رنگی‌ مشابه‌ پوست‌ دارند ولی‌ گاهی‌ تیره‌تر هستند. زگیلها غالبا به‌ صورت‌ خوشه‌‌هایی‌ اطراف‌ یک‌ زگیل‌ مادر ظاهر می‌شوند.

انواع زگیل :
زگیل معمولی : این زگیل به اندازه نخود می‌رسد. رنگ آن زرد خاکستری و سطح آن قاچ قاچ است و اکثرا در پشت دستها و انگشت و کنار ناخن و کف پا دیده می‌شود.
زگیل پهن جوانان : این زگیل به بزرگی ته سنجاق تا عدس است پهن بوده و به رنگ پوست است و در صورت و دستها به تعداد زیاد ظاهر می‌شود.
زگیل سالمندان : این زگیل پهن و به رنگ قهوه‌ای تا سیاه است و از سن 50 سالگی به بعد تک تک به تعداد زیاد در پشت ، بازو و صورت پدید می‌آید.
کندیلوم : (CONDILOMA  ACUMINADO) اطراف مقعد و آلت تناسلی زگیلهایی هستند کوچک ، نوک تیز ، متصل به هم ، به رنگ گوشت و به شکل تاج خروس که دائم وسعت یافته و سطح بیشتری را فرا می‌گیرند. سرایت ویروس کندیلوم بوسیله مقاربت است.
زگیل نرم یا مولوسکوم : این زگیل به شکل برآمدگی کوچک و سفید رنگی است که در وسط کمی فرورفتگی دارد و هنگام فشار یک ماده سفید خمیری از آن خارج می‌شود. بیشتربچه هاراگرفتارکرده وتا ماهها ادامه میابد.

 

عوامل زمینه‌ساز بروز زگیل :
از نظر سنی بچه‌ها و نوجوانان مستعدترین افراد برای ابتلا به زگیل هستند. اما زگیل‌های کف پا بیش‌تر در بالغین دیده می‌شود. خصوصاً در کسانی که بیش‌تر از استخر و سونا استفاده می‌کنند، چون مرطوب شدن پوست کف پا ورود ویروس را آسان‌تر می‌کند.
از نظر شغلی کسانی که دارای حرفه‌هایی هستند که مرطوب یا زخمی شدن پوست در آن‌ها شایع‌تر است، بیش‌تر در معرض این بیماری هستند؛ مانند کارکنان استخرها، حمام‌ها، قصاب‌ها و مکانیک‌ها.
هم‌چنین کسانی که به دلایلی، وضعیت ایمنی خوبی ندارند مثل بیماران مبتلا به ایدز و یا کسانی که داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، شانس بیش‌تری جهت ابتلا دارند.


درمان زگیل :
با توجه به این که زگیل انواع مختلف دارد و نقاط مختلف پوست و مخاط را گرفتار می‌کند و هم‌چنین بسته به تعداد ضایعات در نقاط مختلف بدن، درمان‌های متفاوتی برای زگیل وجود دارد. البته لازم به تأکید است که هیچ کدام از روش‌های درمانی، پاسخ 100درصد نمی‌دهند و احتمال عود زگیل حتی با کلیه روش‌های درمانی وجود دارد. برای درمان زگیل معمولی که بیش‌تر پشت دست‌ها و پاها دیده می‌شوند و یا زگیل‌های کف پا می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 

 

استفاده از محلول‌ها یا پُمادها و چسب‌های ضد زگیل :

وسایل مناسبی بوده ولی به هفته ها وقت نیاز بوده وممکن است ضایعه کاملاً درمان نشود. برای افرادمنضبط وباحوصله روش مناسبی است.


کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات :

دراین روش از نیتروژن مایع با دمای بسیارپایین استفاده شده که باعث منجمد شدن بخش کوچکی ازپوست شده وبعدازچندروزضایعه کنده می شود.روش نسبتا گرانی بوده واحتمال برگشت زگیل کمی زیاد است.
 

سوزاندن ضایعات :

ارزانترین وبهترین راه بوده وبهترین نتیجه را دارد.نیازبه بیحسی داشته ومدت یک ماه طول می کشد تا زخم کاملاً بهبودیابد.
 

لیزر کردن ضایعات :

شبیه به سوزاندن بوده وهمان خوبی وبدی ها را دارد ولی گرانترین روش می باشد.
 

استفاده از مواد سوزاننده :

این روش بااستفاده ازمواداسیدی وسوزاننده انجام شده ولی متاسفانه گاه به تکرارنیاز داشته ،هرچند که نتایج خوبی دارد.گاه به پوست سالن آسیب می رساند.
 

تزریق آمپول بلئومایسین  یا اینترفرون به داخل زگیل :

درموارد خاصی که ضایعه شدید وگسترده بوده وبیشتر ناشی ازاشکال درسیستم ایمنی دارد،استفاده می شود.درمان گرانقیمتی می باشد.
 

استفاده ازپودوفیلین یا ایمیکیمود برای نوع تناسلی :

کاربردش واضح است.فقط درموارد زگیل تناسلی وشدید کابرد دارد.بسیار پرعوارض است.

 

 

امکان عود زگیل :
زگیل به صورت کامل مصونیت نمی‌‌دهد، بیش از 70 نوع ویروس می‌توانند در ایجاد زگیل دخیل باشند و علاوه بر آن به دنبال هر نوع درمان احتمال عود مجدد نیز وجود دارد.
علاوه بر درمان زگیل، خشک نگه داشتن پوست و رعایت بهداشت شخصی، عدم استفاده از وسایل دیگران و هم‌چنین ندادن وسایل شخصی خود به دیگران هم از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.


پیش‌گیری از زگیل :
به طور دایم و مرتب باید بهداشت شخصی را رعایت کرد.
به هیچ‌وجه از وسایل شخصی دیگران نباید استفاده کرد؛ مانند حوله، کفش، جوراب، وسایل ریش‌تراشی و غیره.
تا حد ممکن کف دست‌ها و پاها را باید خشک نگه داشت.
در استخرها و سونا حتماً از دمپایی شخصی استفاده کرد.
از بی‌بند و باری‌های جنسی پرهیز کرد.
هر چه سریع‌تر نسبت به درمان ضایعات اقدام کرد.
کسانی که زگیل دارند، باید حتماً پی‌گیری‌های مداوم داشته باشند؛ مخصوصاً در مورد خانم‌هایی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند توصیه می‌شود که پس از درمان زگیل هر 6 ماه یک بار به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمایند و تست پاپ اسمیر انجام دهند، چون احتمال دارد خانم‌هایی که زگیل تناسلی پیدا کرده اند پس از 20- 5 سال دچار سرطان دهانه رحم شوند.

 

  

نظر یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهیم داد .

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

فهرست