لیرز:

واژه لیزر، Laser سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. به طور خلاصه وساده، لیزر یک نوع نور باریک وبسیار قوی بوده که دریک موضع هدف،باعث ایجاد گرما وایجاد سوختن،برش دادن، ذوب کردن ،بخارکردن و… میشود.کاربرد لیزر بسیارگسترده بوده واز صنعت تا پزشکی وارتش را دربر میگیرد.هر لیزر بنابه کاربرد خاصی ساخته شده وبدیهی است که هیچ لیزری به جای دیگری قابل استفاده نیست.

شکل زیر تفاوت طول موج انواع طیف های نورومحل اثرآنها رادرپوست نشان می دهد.

 

 

 

لیزرفراکشنال :   CO2  FRACTIONAL  LASER

سالها پیش یک لیزربه نام CO2 ساخته شد که یک لایه بردار قوی پوست بود.این لیزر برای سوزاندن زواید پوستی وهمچنین لایه برداری عمیق به منظور ایجاد بهبودی درضایعات پوستی مانند جای آبله مرغان یا آکنه ومانند اینها،بسیارخوب عمل می کرد. ولی به دلیل ایجاد سوختگی عمیق وشدید که به ماهها زمان برای بهبودی نیاز داشت ومراقبت دقیق وطولانی را طلب می کرد،  کم کم جای خود را به نوع مدرن تری به نام فراکشنال داد.

این دستگاه جدید با کوچک ومتعدد کردن امواج لیزرباعث تخریب کمتر پوست ونیازکمتروکوتاه مدت تر به مراقبت، می شود. عوارض بعد از این نوع لیزر بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از ان هم حداکثر بعد ازدوهفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده براحتی میتواند به فعالیت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد .

لیزر فراکشنال  علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت  (جوشگاههای پوستی)  در درمان پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دوردهان هم کاملا موثر است.

 

درشکل زیرلیزرفراکشنال جدید مطب من را به نام UNIXEL ساخت شرکت کره ای UNION MEDICAL را  ملاحظه می نمایید.اطلاعات مربوط به دستگاه وسازنده را درسایت  www.unionmedical.com ببینید.

 

موارد استفاده :

اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)
لک پوستی
چین و چروک
منافذ باز پوست
قوام و استحکام پوست
خطوط کشش پوستی
جوانسازی

 

 

مکانیسم اثر:

مکانیسم این لیزر بدین صورت است که ( به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی ) ستون هایی از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست به سرعت انجام میشود.

در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست ( فواصل بین نقطه ها )  آسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم ( با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر )یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر انجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوریکه کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا میکند و پوست از حالت شلی و افتادگی در می اید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش ویا بعد از عمل ( جای بخیه ) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند.

تعداد جلسات لیزر لیزر فراکشنال بین 3 تا 5 جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود ، 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند ( قهوه ای سوخته ) و این حالت طی 3 تا 6 روز با پوست اندازی برطرف میشود ، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد .در 3 تا 6 روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد. اکیدا توصیه میشود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد افتاب با عیار مناسب استفاده کند.دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روشن میشود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر ( ماهی یک بار ) پوست شفاف تر میشود .

 

 

در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش هم به همین صورت است وهر جلسه عمق چاله ها کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و  کمتر میشود ونهایات بعد از جلسه چهارم لیزر بطور متوسط 60 درصد ( از 40 تا 80 درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها ) عمق اسکارها کمتر و ظاهرآن بهتر میشود ، در مورد بهتر شدن چروک صورت  یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر آن مشخص میشود چرا که پروسه کلاژن سازی بعد از لیزر دیر آغاز میشود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت نسبتاً طولانی ( میانگین دوسال ) هم باقی می ماند.

 

 

اگر دور چشم دچار پف و افتادگی شدید شده باشد و در مشاهده افتادگی پلک بالایی مشاهده شود تاثیر زیادی ندارد ولی اگر پلک پایینی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد لیزر فراکشنال بسیار موثر است.این لیزر بر روی چین و چروک اخم و پیشانی تاثیر بسیار کمی دارد چرا که مکانیسم ایجاد این چروک ها انقباضات عضلانی است در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است لذا در این موارد علاوه برلیزر ، باید از تزریق بوتاکس برای باز کردن چروک های اخم و پیشانی بهره مند شد.

مدل های قدیمی تر این دستگاه برای برطرف کردن خال وزگیل وزواید پوستی مناسب نبوده ولی در انواع جدید که در مطب اینجانب نیز استفاده می شود،این قابلیت به دستگاه اضافه شده است.

دردلیزرفراکشنال قابل تحمل بوده ولی بهتراست قبل ازانجام درمان، از کرم بی حسی بر روی پوست استفاده نمود.یک هفته بعد از لیزر فرد میتواند محلول و کرم های قبلی خود را شروع کند.

 

عوارض :

اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد و از مارک  خوب لیزر فراکشنال استفاده کند عوارض پوستی مثل لک های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر های نسل قدیمی بسیار کم است ، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است برای تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی  دوماه بهبود پیدا میکند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) پوست حساس تر است یا کسانیکه پوست تیره دارند .

 

عارضه ی دیگر عفونت پوستی بوده که معمولا دراثرکوتاهی کردن بیماردربهداشت مناسب شخصی یا درافرادی که دچار نقص سیستم دفاعی بدن بوده یا درحال درمان با کورتون ها وسایر داروهای کاهنده ی سیستم دفاعی بدن هستند،بیشتر دیده می شود.

 

هزینه ها :

تمام صورت : 230.000     اطراف چشم ها یا لبها : 40.000     گونه ها ولپ ها : 170.000     پشت دست ها:  180.000    گردن : 150.000                           جای زخم ، جراحی یا سوختگی : بسته به وسعت ناحیه 

 

به روز آوری : فروردین 95

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنون از شما مطلب مفیدی بود

  پاسخ
 • باسلام جناب دکترمن شهرستانم وقادرنیستم به تهران بیام جناب دکترمشکل من خط اخم خط لبخنده باتوجه به صحبتتون این روش هم مفید نیست آیاروش دیگه به جزبوتاکس سراغ ندارین خواهش میکنم دکترمیشه جواب بدین این چین وچروکهاخیلی زجرمیده آدمو ممنون دکتر

  پاسخ
  • سلام. درمان خط اخم اگرسطحی و ملایم باشه فقط با بوتاکس هست. اگر عمیق باشه درمان همزمان ژل و بوتاکس. برای خط خنده در اکثریت مواقع درمان ژل هست. در برخی موارد درمان همزمان ژل و نخ.

   پاسخ
  • سلام.با تلگرام من درارتباط باشین. البته برای شما بهتر هست که با پزشکان شهر خودتان مطرح بفرمایید.

   پاسخ
 • سلام  آقای دکتر  ی سوال داشتم . صورتم جای جوش با روزنه های کوچک و بزرگ داره . میتونم همزمان سابسیژن و لیزر فراکشنال انجام بدم اگه نه هست چقدر فاصله زمانی نیاز داره ؟ با تشکر 

  پاسخ
 • درود ..ممنون از مطالب خوبتون ..زمان تاثیر گذاری بوتاکس چقدر است ؟؟تا چه زمانی پوست صاف میباشد ؟ 

  پاسخ
 • امیرمهدی
  ۲۲/۱۱/۱۴۰۰ ۱۷:۱۰

  سلام آقای دکتر سوال داشتم پیشونی که یه چروک بزرگ در واقع یه چاله هست لیزر کنی هزینه چقدر میشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سوالات شخصی خود را فقط در تلگرام و واتس اپ ارسال نمایید و برای سوالات کلی درمورد مطالب سایت ، در انتهای مطالب از بخش نظرات استفاده نمایید.

مشاوره پزشکی در واتس اپ
کانال تلگرام
مشاوره پزشکی در تلگرام

کاربر گرامی سایت برای انجام مشاوره به نکات زیر توجه فرمایید

ابتدا نوع مشکل و محل آن را همراه با سن خود بفرمایید.
از محل مشکل ،عکس از روبرو و نیمرخ بفرستین. عکس باید بدون لبخند وآرایش و با کیفیت بالا باشد.
ما فقط برای مشکلات زیبایی صورت یا بدن درخدمت شما بوده و برای بیماری های پوست و مو مشاوره و ویزیت نداریم.
در صورتیکه اقدامی توسط پزشک دیگر برای شما انجام شده با خود ایشان مشورت فرمایید.
قبل از مطرح کردن سوالات خود حتما موضوع مورد نظر خود را در سایت مطالعه نمایید . جواب بیشتر سوالات شما از جمله نوع دستگاهها و مواد مصرفی و قیمت ها در سایت وجود دارند .
مشاوره برای عزیزانی است که در تهران زندگی میکنند و شرایط حضور در مطب را دارند .
لطفا مشاوره خود را حداکثر طی یک روز به اتمام برسانید. بعد از آن پیام شما پاک میشود.
درصورت نیاز به مشاوره حضوری با منشی مطب هماهنگ فرمایید.

همه روزه بجز تعطیلات رسمی. صبح ها از 10 تا 14 و عصرها از 16 تا 21

مطالب مرتبط