رفع افتادگی پوست با لیزر

واژه لیزر، Laser سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کننده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

کار لیزر به این گونه‌است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد.

شکل زیر تفاوت طول موج انواع طیف های نور و محل اثر آنها را در پوست نشان می دهد.

به طور خلاصه و ساده، لیزر یک نوع نور باریک وبسیار قوی بوده که دریک موضع هدف ، باعث ایجاد گرما و ایجاد سوختن ، برش دادن ،  ذوب کردن ،بخار کردن و… میشود .

کاربرد لیزر بسیارگسترده بوده و از صنعت تا پزشکی و ارتش را دربر میگیرد.هر لیزر بنابه کاربرد خاصی ساخته شده و بدیهی است که هیچ لیزری به جای دیگری قابل استفاده نیست.

لیزرفراکشنال :   CO2  FRACTIONAL  LASER

سالها پیش یک لیزر به نام CO2 ساخته شد که یک لایه بردار قوی پوست بود. این لیزر برای سوزاندن زواید پوستی و همچنین لایه برداری عمیق به منظور ایجاد بهبودی درضایعات پوستی مانند جای آبله مرغان یا آکنه ومانند اینها، بسیار خوب عمل می کرد. ولی به دلیل ایجاد سوختگی عمیق و شدید که به ماهها زمان برای بهبودی نیاز داشت و مراقبت دقیق و طولانی را طلب می کرد،  کم کم جای خود را به نوع مدرن تری به نام فراکشنال داد.

این دستگاه جدید با کوچک و متعدد کردن امواج لیزرباعث تخریب کمتر پوست و نیاز کمتر وکوتاه مدت تر به مراقبت، می شود. عوارض بعد از این نوع لیزر بسیار کم است و زخم بسیار سطحی بعد از این لیزر بسرعت طی ۳ تا ۵ روز و قرمزی بعد از ان هم حداکثر بعد از دوهفته بهبود می یابد و شخصی که لیزر شده براحتی میتواند به فعالیت های روزمره و خارج منزل خود براحتی و بدون نگرانی ادامه دهد .

لیزر فراکشنال  علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جای جوش صورت  (جوشگاههای پوستی)  در درمان پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک صورت و چروک های دور چشم و دور دهان هم کاملا موثر است.

رفع افتادگی پوسترفع افتادگی پوست

درشکل زیر لیزرفراکشنال جدید مطب من را به نام UNIXEL ساخت شرکت کره ای UNION MEDICAL را با قطعات کاملاً آمریکایی ملاحظه می نمایید.

اطلاعات مربوط به دستگاه و سازنده را درسایت  www.unionmedical.com ببینید.

لیزرفراکشنال

لیزرفراکشنال

موارد استفاده :

  • اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)
  • لک پوستی
  • چین و چروک
  • منافذ باز پوست
  • قوام و استحکام پوست
  • خطوط کشش پوستی
  • جوانسازی
رفع افتادگی پوست با لیزر

رفع افتادگی پوست با لیزر

رفع افتادگی پوست با لیزر   رفع افتادگی پوست   رفع افتادگی پوست

مکانیسم اثر:

مکانیسم این لیزر بدین صورت است که ( به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرگ در لیزرهای قدیمی ) ستون هایی از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست به سرعت انجام میشود.

در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست ( فواصل بین نقطه ها )  آسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم ( با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر ) یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر آنجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوریکه کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا میکند و پوست از حالت شلی و افتادگی در می اید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش و یا بعد از عمل ( جای بخیه ) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند.

تعداد جلسات لیزر لیزر فراکشنال بین ۳ تا ۵ جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود. بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود ، ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند ( قهوه ای سوخته ) و این حالت طی ۳ تا ۶ روز با پوست اندازی برطرف میشود ، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد . در ۳ تا ۶ روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد. اکیدا توصیه میشود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد افتاب با عیار مناسب استفاده کند. دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روشن میشود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر ( ماهی یک بار ) پوست شفاف تر میشود .

رفع افتادگی پوست با لیزر

رفع افتادگی پوست با لیزر

در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش هم به همین صورت است و هر جلسه عمق چاله ها کمتر و  با ادامه جلسات لیزر کمتر و  کمتر میشود و نهایات بعد از جلسه چهارم لیزر بطور متوسط ۶۰ درصد ( از ۴۰ تا ۸۰ درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها ) عمق اسکارها کمتر و ظاهرآن بهتر میشود ، در مورد بهتر شدن چروک صورت  یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر آن مشخص میشود چرا که پروسه کلاژن سازی بعد از لیزر دیر آغاز میشود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت نسبتاً طولانی ( میانگین دوسال ) هم باقی می ماند.

رفع افتادگی پوست با لیزر

رفع افتادگی پوست با لیزر

اگر دور چشم دچار پف و افتادگی شدید شده باشد و در مشاهده افتادگی پلک بالایی مشاهده شود تاثیر زیادی ندارد ولی اگر پلک پایینی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد لیزر فراکشنال بسیار موثر است.این لیزر بر روی چین و چروک اخم و پیشانی تاثیر بسیار کمی دارد چرا که مکانیسم ایجاد این چروک ها انقباضات عضلانی است در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است لذا در این موارد علاوه برلیزر ، باید از تزریق بوتاکس برای باز کردن چروک های اخم و پیشانی بهره مند شد.

مدل های قدیمی تر این دستگاه برای برطرف کردن خال وزگیل وزواید پوستی مناسب نبوده ولی در انواع جدید که در مطب اینجانب نیز استفاده می شود،این قابلیت به دستگاه اضافه شده است.

دردلیزرفراکشنال قابل تحمل بوده ولی بهتراست قبل ازانجام درمان، از کرم بی حسی بر روی پوست استفاده نمود.یک هفته بعد از لیزر فرد میتواند محلول و کرم های قبلی خود را شروع کند.

رفع افتادگی پوست

رفع افتادگی پوست

عوارض :

اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد و از مارک  خوب لیزر فراکشنال استفاده کند عوارض پوستی مثل لک های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر های نسل قدیمی بسیار کم است ، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است برای تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی  دوماه بهبود پیدا میکند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) پوست حساس تر است یا کسانیکه پوست تیره دارند .

عارضه ی دیگر عفونت پوستی بوده که معمولا دراثرکوتاهی کردن بیماردربهداشت مناسب شخصی یا درافرادی که دچار نقص سیستم دفاعی بدن بوده یا درحال درمان با کورتون ها وسایر داروهای کاهنده ی سیستم دفاعی بدن هستند،بیشتر دیده می شود.

 

 

رفع افتادگی پوست با لیزر   رفع افتادگی پوست   رفع افتادگی پوست

, , , , ,
نظر یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید ، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهیم داد .

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

فهرست